Strona główna > Radca prawny warszawa
Strona główna > Radca prawny warszawa
Radcowie prawni i adwokaci to wykwalifikowani prawnicy zrzeszeni w ramach właściwych samorządów prawniczych, świadczący pod kontrolą tych samorządów usługi prawnicze. Radcowie prawni i adwokaci mają co do zasady wyłączne uprawnienia do reprezentowania klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi i administracyjnymi. Pracujący w naszej kancelarii radcowie prawni i adwokaci to posiadający duże doświadczenie specjaliści w zakresie prawa cywilnego i w prowadzeniu spraw sądowych.
Chociaż zawody radcy prawnego i adwokata mają różną historię i tradycje, to aktualnie poza nazwą w zasadzie nie różnią się. Radca prawny i adwokat są uprawnieni do świadczenia pomocy prawnej w takim samym zakresie, zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej i podlegają nadzorowi ich samorządów. Jedyna różnica sprowadza się do tego, że radca prawny może wykonywać swój zawód także w ramach stosunku pracy, przy czym jeżeli jest zatrudniony na umowę o pracę, to nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Przymus adwokacko-radcowski to obowiązek zastąpienia stromy przez radcę prawnego lub adwokata jako fachowego pełnomocnika przy dokonywaniu określonejczynności procesowej lub w określonej fazie postępowania
W postępowaniu cywilnym przymus ma najszersze zastosowanie. W całym postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje bowiem co do zasady zastępstwo stron przez radców prawnych lub adwokatów (dotyczy to także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, podejmowanych przed sądem niższej instancji).
W procedurze sądowoadministracyjnej przymus adwokacko-radcowski ma charakter nieco węższy. Pojawia się na etapie postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Skarga kasacyjna powinna być tam sporządzona - co do zasady - przez radcę prawnego lub adwokata pod rygorem zwrotu pisma.
Radca prawny i adwokat to osoby zaufania publicznego zawodowo świadczące pomoc prawną celem ochrony prawnej interesów swoich klientów.
Radcowie prawni i adwokaci mają obowiązek stałego dokształcania się, którego wykonywanie nadzorowane jest przez samorządy prawnicze.
Partnerzy Ewa Polz i Piotr Polz wykonują zawód radcy prawnego, natomiast partner Anna Polz - Ziobrowska wykonuje zawód adwokata. Kancelaria zatrudnia zarówno radców prawnych jak i adwokatów.
Zawód radcy prawnego/adwokata mogą wykonywać tylko osoby wpisane na listę radców prawnych/adwokatów prowadzoną przez właściwe samorządy, które złożyły następujące ślubowanie:
"Ślubuję uroczyście w wykonywaniu zawodu radcy prawnego/adwokata przyczyniać się do ochrony i umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązki zawodowe wypełniać sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachować tajemnicę zawodową, postępować godnie i uczciwie, kierując się zasadami etyki radcy prawnego/adwokata i sprawiedliwości".
Na listę radców prawnych/adwokatów może być wpisany ten, kto:
Tytuły zawodowe "radca prawny" i "adwokat" podlegają ochronie prawnej. Radca prawny i adwokat podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi.
Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego i adwokata polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Pomoc prawna dotyczy wszystkich dziedzin prawa, w tym prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa spadkowego, prawa pracy, prawa administracyjnego oraz prawa karnego.
Radca prawny i adwokat mają prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis radcy prawnego/adowkata, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia) radca prawny/adowkat stwierdza to w poświadczeniu
Radca prawny i adwokat może udzielić dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu radcy prawnemu, adwokatowi, prawnikowi zagranicznemu wykonującemu stałą praktykę w zakresie wynikającym z ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Radca prawny i adwokat zobowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. Radca prawny i adwokat nie mogą zostać zwolnieni z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedzieli się prowadząc sprawę lub udzielając pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - zakresie określonym tymi przepisami.
Radca prawny i adwokat przy wykonywaniu czynności zawodowych korzystaja z wolności słowa i pisma w granicach określonych przepisami prawa i rzeczową potrzebą. Nadużycie wolności stanowiące ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę lub zniesławienie strony, jej pełnomocnika lub obrońcy, kuratora, świadka, biegłego lub tłumacza, podlega ściganiu tylko w drodze dyscyplinarnej.
Radcowie prawni i adwokaci zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Każdy radca prawny i adwokat jest członkiem samorządu zawodowego – przynależność ta ma charakter obowiązkowy.
Samorządy radców prawnych i adwokatów reprezentują ich na zewnątrz oraz sprawują pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu radcy prawnego i adwokata w interesie publicznym i dla jego ochrony.
Jednostkami organizacyjnymi samorządu radców prawnych posiadającymi osobowość prawną są Okręgowe Izby Radców Prawnych i Krajowa Izba Radców.
Jednostkami organizacyjnymi samorządu adwokatów posiadającymi osobowość prawną są Okręgowe Rady Adwokackie i Naczelna Rada Adwokacka.
Minister Sprawiedliwości sprawuje nadzór nad działalnością samorządu radców prawnych i samorządu adwokatów w zakresie i formach określonych ustawą.
Kancelarie prawnicze | Lawyers Poland | Law firms Poland | Kancelaria Prawna | Radca Prawny | Adwokat | Prawnik | Prawnik Warszawa