Zgodnie z art. 353(1) KC – Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Przepisy prawa cywilnego przewidują różne możliwości zakończenia stosunku umownego pomiędzy stronami. Bardzo ważne jest żeby obie strony umowy uregulowały możliwe sposoby zakończenia współpracy.
Rozwiązania umowy można dokonać na kilka sposobów:
- na mocy porozumienia stron,
- za wypowiedzeniem,
- poprzez odstąpienie od umowy.
W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron można dowolnie ustalić warunki zakończenia współpracy. Warto pamiętać, że dla celów dowodowych najlepiej jest to zrobić w formie pisemnej.
Co to znaczy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem stron?
Umowa o współpracy może zawierać postanowienia dotyczące możliwości wypowiedzenia umowy. Czasami wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia, w którym informujemy drugą stronę o zamiarze rozwiązania umowy w określonym terminie. Zwykle w umowach zawarte są postanowienia, które określają w jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę, w jakim terminie oraz mogą wymagać wskazania przyczyny wypowiedzenia (oczywiście nie jest to obligatoryjne).
Ważne, jest żeby doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy, bowiem błędne wypowiedzenie może doprowadzić do dochodzenia przez drugą stronę kary umownej (o ile jest wskazana w umowie) lub odszkodowania.
Po pierwsze warto przed podpisaniem umowy sprawdzić w jakich przypadkach jest możliwe rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. Czy w umowie zawarte są postanowienia dotyczące wypowiedzenia umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz jakie konsekwencje wiążą z wypowiedzeniem umowy przed terminem jej zakończenia?
Czym jest odstąpienie od umowy?
Odstąpienie ma na celu przywrócenie obu stron do sytuacji przed zawarciem umowy. Skutki odstąpienia są zatem takie, jakby umowa wcale nie była zawarta pomiędzy stronami. Co oznacza, że w przypadku wypowiedzenia umowy już wykonane wcześniej przez strony umowy świadczenia nie podlegają zwrotowi. W przypadku odstąpienia, strony zobowiązane są do zwrotu wcześniej otrzymanych świadczeń.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w związku z rozwiązaniem umowy, albo potrzebują Państwo wsparcia w zakresie zabezpieczenia umowy i wprowadzenia zapisów, które pozwolą na rozwiązanie umowy w przypadku nienależytego wykonania umowy prosimy o kontakt z kancelarią Polz&Polz.