Menu Zamknij

Jak sprzedać nieruchomość w przypadku zaginięcia wspówłaściciela?

nieruchomosci sprzedaz

Jeżeli między współwłaścicielami panuje zgoda co do zniesienia współwłasności, sprzedaż nieruchomości nie jest w żaden sposób utrudniona. Problemem jest jednak sytuacja, kiedy jeden ze współwłaścicieli zaginął. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy kontaktu ze współwłaścicielem mimo podejmowanych przez nas prób odszukania zaginionego współwłaściciela, który być może wyjechał z kraju i nie ma po nim śladu?

Nie ma wątpliwości, iż każdy ze współwłaścicieli może dowolnie rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli, zatem może sprzedać swój udział, co skutkuje wstąpieniem na miejsce sprzedającego nowego współwłaściciela.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie jak zniesienie współwłasności przez sąd. Na etapie sporządzania wniosku do sądu proponujemy fizyczny podział nieruchomości. W tym przypadku każdy staje się jedynym właścicielem swojej części. Drugą możliwością jest przyznanie własności współwłaścicielowi, zasądzając na rzecz pozostałych spłaty, w tym nieznanemu z miejsca pobytu. Kwota ze spłaty części nieruchomości należna zaginionemu może zostać złożona do depozytu sądowego, co zabezpiecza właściciela nieruchomości przed ewentualnym roszczeniem odsetkowym. W sytuacji kiedy należności nie zostaną pobrane przez wierzyciela tj. nieznanego z miejsca pobytu i upłynie termin przedawnienia, należności są zwracane wpłacającemu kwotę do depozytu sądowego tj. obecnemu właścicielowi nieruchomości.

Należy pamiętać, że jeżeli współwłaściciel jest nieznany i nikt z rodziny, sąsiedztwa, znajomych nie posiada wiedzy co do miejsca jego przebywania, konieczne jest złożenie wniosku o powołanie kuratora dla zaginionego współwłaściciela w postępowaniu sądowym.

Jeśli posiadają Państwo problem z zaginionym współwłaścicielem nieruchomości zapraszamy do skontaktowania się z naszą kancelarią Polz i Polz.

 

Przeczytaj również:  Jak skutecznie negocjować umowy handlowe? Porady dla przedsiębiorców

Podobne wpisy